Türkçe English Arabic
Ana Sayfa | Site Haritası
Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi | www.investsanliurfa.com
Neden ?
Neden Şanlıurfa'da Yatırım Yapmalısınız ?
Nasıl ?
Şanlıurfa'da Nasıl Yatırım Yaparsınız ?
Kim ?
Kim Hangi Sektörde Şanlıurfa'da Yatırım Yaptı ?
 
INVEST IN ŞANLIURFA
» Güncel Haberler
» Duyurular
Haberler & Duyurular / Güncel Haberler
Bursa’nın turizm liderleri Şanlıurfa meslektaşları ile yönetişim deneyimlerini paylaşıyor.

Şanlıurfa liderleri, turizm yönetişim modeli oluşturarak böylece sektörü daha stratejik, işbirliğine uygun ve koordineli bir şekilde canlandırmak ve geliştirmek ve Türkiye’de önde gelen bir iyi uygulama modeli olmak için turizm sektöründeki mevcut gerileme döneminden yararlanıyor.   

Ülkedeki diğer birçok il gibi Şanlıurfa’daki turizm yönetişiminde de birbirinden ayrı çalışan dernekler ve vakıflar gibi birçok aktör yer almakta ve bunlar genellikle ortak bir hedef ve stratejik eylem planı olmaksızın birbirlerinden bağımsız faaliyet göstermektedir.

AB ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanında uygulanan Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor projesinin desteği ile bölgenin kilit turizm aktörlerini tek bir çatı altında birleştirebilecek potansiyel turizm yönetişim modellerinin araştırılmasına ilişkin çalışmaların yarısına gelindi. 

Vali Yardımcısı Sayın Tarık Açıkgöz’ün başkanlığında ve Karacadağ Kalkınma Ajansı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Turizm Platformu, ŞURKAV ve diğer paydaş temsilcilerinin katılımıyla 4-6 Temmuz tarihlerinde Bursa’nın turizm yönetişim modelini incelemek üzere bir çalışma ziyareti gerçekleştirildi. 

Çalışma ziyareti kapsamında Bursa’nın Turizm ve Kültürden sorumlu Vali Yardımcısı Sayın Yunus Fatih Kadiroğlu, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Abdullah Damar, UNESCO Bursa Alan Başkanlığı’ndan Sayın Eser Çalıkuşu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Sayın Aziz Elbas ile toplantılar gerçekleştiren heyet, Bursa’daki meslektaşları ile turizm yönetişim yapılarının işlevleri, güçlü ve zayıf yanlarını tartışma imkanı buldu.

Yapılan toplantılar, sunumlar ve saha ziyaretleri ile Şanlıurfa heyeti, Bursa’nın turizm ürünlerini nasıl geliştirdiğini, dünya miras listesinde yer alan sit alanlarını nasıl yönettiğini, destinasyon yönetimini ve turizmde kamu özel ortaklığını nasıl gerçekleştirdiklerini ilk elden görme fırsatı buldu.

Proje Ekip Lideri Mary McKeon, “Şanlıurfa’da turizm yönetişim yapısını güçlendirmek için önemli bir fırsat bulunuyor. Yeni bir çatı kurumun kurulması veya mevcut bir turizm kuruluşunun güçlendirilerek kamu özel ortaklığı yaklaşımının benimsenmesi ve turizm il planının geliştirilmesi sayesinde Şanlıurfa’da yerel turizm kuruluşlarının koordinasyonu kolaylaşacaktır” dedi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı’ndan Sayın Eyyup Bulut ise “Çalışma ziyareti projenin hedeflerine ulaşmak için çok değerli bir ek faaliyet olmuştur. Bu ziyaretin projenin yönetişim danışma kurulunun kapasitesinin bir bütün olarak artırılmasına katkıda bulunduğuna inanıyorum” diyerek çalışma ziyareti hakkındaki düşüncelerini iletti.

Turizm grubunun yakın zamanda iyi uygulama modellerini görmek üzere yerli ve yabancı destinasyonlara bir dizi ziyaret gerçekleştirmesi planlanıyor.

PROJE HAKKINDA

Şanlıurfa’da ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlayan “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Teknik Destek Projesi” Kasım 2016 tarihinde başlamış olup 24 ay süreyle uygulanarak Kasım 2018 tarihinde sona erecektir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sözleşme Makamı olduğu projenin Nihai Faydalanıcısı Karacadağ Kalkınma Ajansı’dır.

Projenin kilit bileşenleri arasında Turizm Destinasyon Yönetimi Modeli ve etkili bir Yönetişim Yapısı oluşturulması; Marka, Tanıtım ve Pazarlama Stratejisi; turizmde rekabet edebilirliğin artırılması; kalifiye işgücü; kültürel ve miras turizmine yönelik farkındalığın artırılması bulunuyor.

Diğer Haberler
• Şanlıurfa’nın Yatırım Fırsatları Çin’de Tanıtıldı
04.05.2018 17:34:11
Çin başkenti Pekin ile önemli sanayi bölgelerinde biri olan Guangzhou Eyaletlerinde Şanlıurfa Yatırım Fırsatları tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. Şanlıurfa Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi 2018 Yılı Eylem Planı kapsamında Şanlıurfa’nın yatırım fırsatlarını anlatmak ve örnek alınabilecek Kalkı...  Şanlıurfa’nın Yatırım Fırsatları Çin’de Tanıtıldı
• 5. Şanlıurfa Gıda Tarım Hayvancılık Fuarı Kapılarını Açıyor !
26.04.2018 10:23:33
...  5. Şanlıurfa Gıda Tarım Hayvancılık Fuarı Kapılarını Açıyor !
• 11. Kalkınma Planı Anket Çalışması
16.02.2018 17:52:37
...  11. Kalkınma Planı Anket Çalışması
• Proje Hazırlama Eğitimi Başvuruları Başladı
24.01.2018 16:47:46
...  Proje Hazırlama Eğitimi Başvuruları Başladı
• İlçe Bilgilendirme Toplantıları Başlıyor!
11.01.2018 13:15:53
...  İlçe Bilgilendirme Toplantıları Başlıyor!
T.C. Karacadağ Kalkınma Ajansı
T.C. Karacadağ Kalkınma Ajansı
Ana Sayfa | Yasal Uyarı | Site Haritası | Bize Ulaşın
Sayfanın tüm tasarım hakları saklıdır. © 2010 Invest In Şanlıurfa.