Türkçe English Arabic
Ana Sayfa | Site Haritası
Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi | www.investsanliurfa.com
Neden ?
Neden Şanlıurfa'da Yatırım Yapmalısınız ?
Nasıl ?
Şanlıurfa'da Nasıl Yatırım Yaparsınız ?
Kim ?
Kim Hangi Sektörde Şanlıurfa'da Yatırım Yaptı ?
 
INVEST IN ŞANLIURFA
» Güncel Haberler
» Duyurular
Haberler & Duyurular / Güncel Haberler
Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi Londra'da Görücüye Çıktı.

Avrupa Birliği kaynakları ile finanse edilen Ajansımız tarafından yürütülen Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi, Londra’da düzenlenen Dünya Seyahat Pazarı (WTM) Fuarı’nda tanıtıldı. Fuar kapsamında düzenlenen Halkla İlişkiler ve Ağ Kurma Etkinliği, “Türkiye, Güneydoğu Anadolu, Tarihi Şanlıurfa’nın Keşfi” temasıyla gerçekleştirildi. Etkinliğe Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Şanlıurfa Milletvekili ve AB Heyet Komisyon Başkanı Kasım Gülpınar, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz’ün yanı sıra T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Şanlıurfa Turizm Platformu ve Karacadağ Kalkınma Ajansı yetkilileri katıldı. 

 

Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Şanlıurfa kültür ve medeniyetlerin kesiştiği kadim bir şehirdir. Şanlıurfa birçok peygamberin yaşadığı bir inanç merkezidir. Değişik yöresel tatları ile her damak zevkine hitap eden bir şehirdir. Göbeklitepe kazıları ile dünyanın bilinen tarihi değiştirmiştir. Göbeklitepe kazıları Şanlıurfa’nın ne kadar eski bir tarihe ev sahipliği ettiğinin en güzel bir kanıtıdır” dedi.

Şanlıurfa Milletvekili ve Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Kasım Gülpınar, Mezopotamya’nın kalbi olan Şanlıurfa’nın Uygarlığın Beşiği olduğunu ve Şanlıurfa’da yer alan, 12.000 yıllık geçmişe sahip olan Göbekli Tepe’nin UNESCO’nun geçici koruma listesinde yer aldığını belirtti. Şanlıurfa’nın tarihi, kültürel değerleriyle en güçlü turizm destinasyonları arasında yer almaya aday olduğunu belirten Gülpınar, şunları kaydetti:  “Dünya turizm haritasında Şanlıurfa’nın kademeli olarak daha cazip bir konuma gelmesi amacıyla sürdürülebilir turizm anlayışıyla planlarımızı yapmalıyız. Hizmet kalitemizi artırmaya, sürdürülebilir turizm için sektörün altyapısını güçlendirmeye yönelik yatırımları biran önce hayata geçirmeliyiz.  Ulusal ve uluslar arası medya aracılığıyla tanıtım çalışmalarına, seyahat firmaları ile geliştirilecek işbirlikleri ile ziyaretçi sayımızı artırmalıyız. Özellikle Avrupalı turistlerin Şanlıurfa’ya gelmesine yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam etmeli. Uygarlık Beşiği olan Şanlıurfa’mız güvenli, güler yüzlü, kaliteli insan gücüyle başta İngiltere olmak üzere tüm Avrupalı misafirlerini beklemektedir.” 

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz ise şunları Vurguladı: “Şanlıurfa’nın iki önemli cazibe unsuruna dikkatinizi çekmek istiyorum; bunlardan birincisi Göbeklitepe. Diğeri ise yüzlerce yıllık geçmişiyle 200’den fazla tarihi evi ve konakları ile Peygamberler Şehri olarak bilinen Şanlıurfa şehir merkezi. Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi, etkili bir turizm destinasyon yönetimi ve kamu özel ortaklığına dayalı etkili bir yönetişim yapısı geliştirmek ve uygulamak vasıtasıyla Şanlıurfa’nın bölgesel rekabet edebilirliğini artırmak için valiliğimize destek veriyor. Proje aynı zamanda birtakım pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra turizmde farkındalık artırma ve kapasite oluşturma gibi alanlarda bize destek vermekte. Dünya Seyahat Fuarı ve benzer içerikte tüm diğer platformlar, güzel ülkemiz Türkiye’nin saklı mücevherlerinden biri olan Şanlıurfa hakkında farkındalık oluşturmaya devam etmek için ihtiyacımız olan pazarlara erişim imkânı sunmaktadır.”

Toplantıda bir sunum gerçekleştiren Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Lee Clare, ilin kilit değerlerini vurgulayarak şunları söyledi; “Şanlıurfa yaygın olarak ‘Medeniyeti Beşiği’ olarak tanınıyor. 12.000 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski yerleşim yeri olan Göbeklitepe’nin UNESCO Geçici Dünya Miras Listesinde yer alması bu tanımlamanın ne kadar haklı olduğunu göstermektedir.”

Karacadağ Kalkınma Ajansından Eyyüp Bulut ise sunumunda Şanlıurfa’nın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin yanı sıra eşsiz kapalı çarşıları ile yabancı turistler için yoğun bir seyahat deneyimi olduğunun altını çizdi. Bulut, “Şanlıurfa macera dolu, otantik, dokunulmamış ve keşfedilecek bir şehir. Destinasyonumuz bir yandan egzotik diğer yandan otantik kültürler karışımına sahip. Şanlıurfa halkı sadakat ve konukseverlik gibi kültürel geleneklerimizde köklenmiş bir deneyim ile ziyaretçilerini bekliyor” diye konuştu.

 

Diğer Haberler
• Şanlıurfa Yeni Turizm Merkezine Adım Adım Yaklaşıyor
10.09.2018 11:41:18
...  Şanlıurfa Yeni Turizm Merkezine Adım Adım Yaklaşıyor
• Şanlıurfa Turizm Sektörü’ne Yatırım İçin Mevcut Fırsatlar
14.08.2018 08:26:20
...  Şanlıurfa Turizm Sektörü’ne Yatırım İçin Mevcut Fırsatlar
• Şanlıurfa'da, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin (AB) birlikte finanse ettiği "Şanlıurfa'da tarih yeniden
09.08.2018 13:38:47
...  Şanlıurfa'da, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin (AB) birlikte finanse ettiği
• Şanlıurfa Turizm Geliştirme Şirketi Genel Müdür Arıyor!
25.07.2018 17:31:26
2018 yılında kurulan Şanlıurfa Turizm Geliştirme Şirketi (ŞTGŞ), Şanlıurfa’yı Türkiye’deki önde gelen kültürel ve tarihi turizm destinasyonu olarak kabul ettirmeyi amaçlayacak yeni bir destinasyon yönetim şirketidir. Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi’nin nihai faydalanıcısı olan Karacada...  Şanlıurfa Turizm Geliştirme Şirketi Genel Müdür Arıyor!
• Şanlıurfa’nın Yatırım Fırsatları Çin’de Tanıtıldı
04.05.2018 17:34:11
Çin başkenti Pekin ile önemli sanayi bölgelerinde biri olan Guangzhou Eyaletlerinde Şanlıurfa Yatırım Fırsatları tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. Şanlıurfa Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi 2018 Yılı Eylem Planı kapsamında Şanlıurfa’nın yatırım fırsatlarını anlatmak ve örnek alınabilecek Kalkı...  Şanlıurfa’nın Yatırım Fırsatları Çin’de Tanıtıldı
T.C. Karacadağ Kalkınma Ajansı
T.C. Karacadağ Kalkınma Ajansı
Ana Sayfa | Yasal Uyarı | Site Haritası | Bize Ulaşın
Sayfanın tüm tasarım hakları saklıdır. © 2010 Invest In Şanlıurfa.