Türkçe English Arabic
Ana Sayfa | Site Haritası
Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi | www.investsanliurfa.com
Neden ?
Neden Şanlıurfa'da Yatırım Yapmalısınız ?
Nasıl ?
Şanlıurfa'da Nasıl Yatırım Yaparsınız ?
Kim ?
Kim Hangi Sektörde Şanlıurfa'da Yatırım Yaptı ?
 
INVEST IN ŞANLIURFA
» Güncel Haberler
» Duyurular
Haberler & Duyurular / Güncel Haberler
Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması Gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği kaynakları ile finanse edilen Ajansımız tarafından yürütülen Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi, kapsamında “Uluslararası Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması” düzenlendi. Çalıştaya; Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Prof. Dr. Devrim Erbil, Proje Takım Lideri Mary McKeon, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Müze Müdürü Celal Uludağ, ilçe belediye başkanları, akademisyenler ve mozaik sanatçıları katıldı. 

 

Çalıştayda konuşan ressam Prof Dr. Devrim Erbil, "Sanat tecrübesinde bir birikimi olarak bugün burada konuşuyorum. Şanlıurfa tarihi bir gün yaşıyor. Bugün mozaikler sahipleniyor. Bir kent bu mozaiklere sahip çıkıyor. AB katkılarıyla burada olağanüstü bir mozaik bayramı yaşanıyor. Burada emeği geçenleri kutluyorum Gelecekte Şanlıurfa'nın sanat kenti olması için yerel yöneticiler ve bizlerde elimizden geleni yapacağız" dedi.

12 bin yıllık tarihi olan Şanlıurfa'nın tüm değerlerini dünyaya tanıtmakta kararlı olduklarını belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, şöyle dedi: "Şanlıurfa medeniyetlerin sadece iz bıraktığı mozaik değildir. Arkeolojik olarak bugün ülkemizde belki de dünyada en zengin illerden birisidir. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yapmış olduğu Arkeoloji müzesinde sergilenen eserler ile ne kadar zengin bir ilde olduğumuzu bize zaman dilimleri içerisinde bize gösterme fırsatı veriyor. Şanlıurfa'yı bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Şanlıurfa'daki her eseri kıymetli olarak görüyoruz ve bu eserleri Şanlıurfa'da kalıcı kılabilmek, Şanlıurfa'nın hak etmiş olduğu değeri taşıyabilme adına da gecemizi gündüzümüze katmış durumdayız. Daha çalışacak ve daha kat edecek çok yolumuz var ve keşfedilecek çok eserin de olduğunu biliyoruz. Mozaik yolu projesi kapsamında Hatay'dan Gaziantep ve Kahramanmaraş ile birlikte çalışıyoruz. Mozaikler bu bölgenin önemli değerleridir. Bizler de bölge yetkilileri olarak bölgemizin bu zenginliklerini işbirliği içerisinde geleceğe taşıyacağız. Oluşturduğumuz eserler artık sınır ötesi, Şanlıurfa ve Türkiye dışına taşıyacağız. Şanlıurfa gerek arkeolojik gerekse tabiat varlıklarıyla gezip görülmesi gereken en önemli yerler arasındadır. Şanlıurfa bir mozaik şehridir ve Şanlıurfa tüm medeniyetleri bir arada barındırdığı gibi kardeşçe de yaşamayı bilen ve bu değerleri her sıfatıyla, zenginliğiyle gören bir ilimizdir. Mozaik yarışmasında 47 eser finale kaldı."

Vali Abdullah Erin ise Şanlıurfa'nın bir medeniyet ve kültür şehri olduğunu söyledi. Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri ve davetliler, sergiyi gezerek yapılan mozaikler hakkında bilgi aldı. Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ise, “Proje kapsamında bu yılın başında 3 uluslararası etkinlik yapmayı planladık. İlkini geçen hafta Harran Üniversitesi ile beraber düzenlediğimiz “ Uluslararası Arkeoloji ve Tarih” sempozyumu ile gerçekleştirdik. İkinci etkinliğimiz hafta mozaik çalıştayı ve yarışması. Aralık ayında ise Valiliğimiz, büyükşehir belediyemiz ve diğer paydaşlarımızla “Uluslararası Yemek Çalıştayı” yapmayı planlıyoruz” diye konuştu. Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal ise 'Urfa Edessa Mozaikleri' konulu bir sunum yaptı.

 

Diğer Haberler
• ÜNLÜ ŞEFLER ŞANLIURFA MUTFAĞI İÇİN BİR ARAYA GELDİ.
12.12.2017 14:02:39
“Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında şehrin yiyecek - içecek sektörü temsilcilerine yönelik gerçekleştirilen“Gelenek ve Gelecek” - Şanlıurfa Uluslararası Mutfak Atölyesi, Şanlıurfa mutfağının yerelden evrensele açılması anlamında önemli adımlardan ...  ÜNLÜ ŞEFLER ŞANLIURFA MUTFAĞI İÇİN BİR ARAYA GELDİ.
• Öğrencilere Turizm Farkındalık Eğitimi.
06.12.2017 08:44:35
...  Öğrencilere Turizm Farkındalık Eğitimi.
• Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi İspanya'da Tanıtıldı.
23.11.2017 08:40:50
...  Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi İspanya'da Tanıtıldı.
• Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi Londra'da Görücüye Çıktı.
23.11.2017 08:37:38
...  Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi Londra'da Görücüye Çıktı.
• Uluslararası Harran ve Çevresi Arkeoloji Tarih Sempozyumu Gerçekleştirildi.
23.11.2017 08:34:28
...  Uluslararası Harran ve Çevresi Arkeoloji Tarih Sempozyumu Gerçekleştirildi.
T.C. Karacadağ Kalkınma Ajansı
T.C. Karacadağ Kalkınma Ajansı
Ana Sayfa | Yasal Uyarı | Site Haritası | Bize Ulaşın
Sayfanın tüm tasarım hakları saklıdır. © 2010 Invest In Şanlıurfa.