Türkçe English Arabic
Ana Sayfa | Site Haritası
Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi | www.investsanliurfa.com
Neden ?
Neden Şanlıurfa'da Yatırım Yapmalısınız ?
Nasıl ?
Şanlıurfa'da Nasıl Yatırım Yaparsınız ?
Kim ?
Kim Hangi Sektörde Şanlıurfa'da Yatırım Yaptı ?
 
INVEST IN ŞANLIURFA
» Güncel Haberler
» Duyurular
Haberler & Duyurular / Güncel Haberler
ÜNLÜ ŞEFLER ŞANLIURFA MUTFAĞI İÇİN BİR ARAYA GELDİ.
“Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” projesi kapsamında şehrin yiyecek - içecek sektörü temsilcilerine yönelik gerçekleştirilen“Gelenek ve Gelecek” - Şanlıurfa Uluslararası Mutfak Atölyesi, Şanlıurfa mutfağının yerelden evrensele açılması anlamında önemli adımlardan biri oldu. Birbirinden ünlü usta şeflerin gastroshowları ve mutfak atölyeleri izleyicilere unutulmaz anlar ve tatlar yaşattı.

Göbekli Tepe’de başlayan 12.000 yıllık mutfak zenginliğiyle dünyanın sayılı gastronomi merkezlerinden biri olmaya aday Şanlıurfa, 8 -9 Aralık 2017 tarihlerinde Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğinde düzenlen “Gelenek ve Gelecek” – Şanlıurfa Uluslararası Mutfak Atölyesi etkinliğine ev sahipliği yaptı.

 

Etkinliğin ilk günü, ünlü şeflerin Urfa’nın geleneksel but sarması ve isot salatasını yorumladıkları “ 3 Şef 3 Yorum” başlıklı gastroshow büyük ilgi gördü. Dünyanın en ünlü aşçılık okullarından Le CordonBleu ve Özyeğin Üniversitesi eğitmen şeflerinden ünlü Fransız şef ArnaudDeClercq, TV programlarıyla tanınan ulusal şef HazerAmani ve Şanlıurfalı yerel şef Hatice İnan’ın eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği gastroshow, Şanlıurfa mutfağının yerelden evrensele açılması anlamında önemli adımlardan biri oldu.

 

8 Aralık’ta Cevahir Han’da başlayan etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi’nin Takım Lideri Mary McKeonbu etkinliğin Şanlıurfa’daki en önemli turizm değerlerinden olan gastronomi özelinde sektör paydaşlarının büyüme potansiyelini ve rekabet edebilirliğini artıracağını söyledi. Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ise projenin yaklaşık bir yıldır devam ettiğini belirterek, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi”nin Şanlıurfa’da turizmin canlandırılmasına katkı sunacağına inandığını ifade etti. Maral,gastronomi turizmi bağlamında şehrin en önemli değerlerinden birinin sahip olduğu eşsiz mutfak kültürü olduğunu sözlerine ekledi.

 

Maral’ın ardından söz alan ve etkinliğe önemli katkılarını sunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıs Mehmet Emin Özçınar konuşmasında, “Göbekli Tepe’nin tarihin yeniden yazılmasına vesile olması gibi, Şanlıurfa mutfağı da bitki örtüsünden, tarım ürünlerinden ve binlerce yıllık kültüre beşiklik etmesinden getirdiği zenginliğiyle dünyanın mutfak kültürüne ve damak zevkine kaynak olmuştur. Bu zenginliğiyle Urfa günümüz insanına geçmişten gelen önemli mesajlar vermekte ve bin yılların birikimini eşsiz lezzetler olarak sizlere sunmaktadır” dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İsa Kızıldemir ise “Modernle klasiğin, tarihle kültürün, sanatla turizmin harmanlandığı 12.000 yıllık efsane şehir Şanlıurfa’nın mutfağı 12.000 yıllık geçmişiyle insanlığın damak zevkine ve kültürüne kaynaklık etmiştir. Son dönemlerde Şanlıurfa değerlerinin tanıtımı adına ulusal ve uluslararası dev buluşmalar düzenleyerek bu yöndeki adımların mimarı olan Büyükşehir Belediyesi olarak başta Valiliğimiz olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarımızla bu zenginliğimizi gelecek nesillere aktarmanın gayreti içindeyiz” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Valiliğini vekaleten açılışa katılan Eyyübiye Kaymakamı Adem Ünal da, “Şanlıurfa’nın kadim mutfak kültürünün, yurtiçinden ve yurtdışından gelen değerli katılımcılarımza tanıtılacağı bu önemli etkinliğin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Etkinliğin ikinci günü olan 9 Aralık’ta Şanlıurfa’daki yiyecek – içecek işletmeleri, şefler, oteller ve sektör paydaşlarına yönelik olarak Cevahir Han’da düzenlene atölye çalışmalarında ülkemizin yetiştirdiği, ulusal ve uluslararası platformda birçok başarıya imza atmış şeflerden Eyüp Kemal Sevinç, Ebru Baybara Demir ve HazerAmani, Şanlıurfalı şefler ve Harran Üniversitesi Aşçılık Bölümü öğrencileri ile mutfağa girerek kentin yiyecek – içecek işletmelerinin dünya standartlarını yakalaması adına iyi uygulama örneklerini paylaştı.

 

Yerel, ulusal ve uluslararası basın mensupları ve kanaat önderlerinin yanı sıra şehrin önde gelen yiyecek-içecek, otelcilik, seyahat acenteleri ve ulaştırma sektörlerinden temsilcilerin katıldığı etkinlik; Şanlıurfa’nın kadim mutfak kültürünün ulusal ve gastronomi turizmi bağlamındaki önemine dikkat çekerken, yöre mutfağının gelenekselliğinin modern çağın bilgisi ile harmanlanarak gelecek nesillere aktarılması ve en nihayetinde Şanlıurfa’nın dünyadaki en önemli turizm trendi olan gastronomi turizmi alanında rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulundu. Organizasyon özelinde Şanlıurfa’ya davet edilen ulusal ve uluslararası basın mensupları ve gastronomi alanındaki kanaat önderlerinin katılımının, Şanlıurfa mutfağının yükselen bir turizm değeri olarak önce ulusala daha sonra da dünyaya pazarlanması anlamında etkin rol oynaması bekleniyor.

 

 

 

 

 

PROJE HAKKINDA

Şanlıurfa’da ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlayan “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Teknik Destek Projesi” Kasım 2016 tarihinde başlamış olup 24 ay süreyle uygulanarak Kasım 2018 tarihinde sona erecektir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sözleşme Makamı olduğu projenin Nihai Faydalanıcısı Karacadağ Kalkınma Ajansı’dır.

Projenin kilit bileşenleri arasında Turizm Destinasyon Yönetimi Modeli ve etkili bir Yönetişim Yapısı oluşturulması; Marka, Tanıtım ve Pazarlama Stratejisi; turizmde rekabet edebilirliğin artırılması; kalifiye işgücü; kültürel ve miras turizmine yönelik farkındalığın artırılması bulunuyor.

Diğer Haberler
• MENTOR OLMAK İSTER MİSİNİZ?
25.10.2018 09:00:28
MENTOR PROGRAMI...  MENTOR OLMAK İSTER MİSİNİZ?
• Şanlıurfa Yeni Turizm Merkezine Adım Adım Yaklaşıyor
10.09.2018 11:41:18
...  Şanlıurfa Yeni Turizm Merkezine Adım Adım Yaklaşıyor
• Şanlıurfa Turizm Sektörü’ne Yatırım İçin Mevcut Fırsatlar
14.08.2018 08:26:20
...  Şanlıurfa Turizm Sektörü’ne Yatırım İçin Mevcut Fırsatlar
• Şanlıurfa'da, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin (AB) birlikte finanse ettiği "Şanlıurfa'da tarih yeniden
09.08.2018 13:38:47
...  Şanlıurfa'da, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin (AB) birlikte finanse ettiği
• Şanlıurfa Turizm Geliştirme Şirketi Genel Müdür Arıyor!
25.07.2018 17:31:26
2018 yılında kurulan Şanlıurfa Turizm Geliştirme Şirketi (ŞTGŞ), Şanlıurfa’yı Türkiye’deki önde gelen kültürel ve tarihi turizm destinasyonu olarak kabul ettirmeyi amaçlayacak yeni bir destinasyon yönetim şirketidir. Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi’nin nihai faydalanıcısı olan Karacada...  Şanlıurfa Turizm Geliştirme Şirketi Genel Müdür Arıyor!
T.C. Karacadağ Kalkınma Ajansı
T.C. Karacadağ Kalkınma Ajansı
Sanliurfa Sanayi ve Ticaret Odasi
Ana Sayfa | Yasal Uyarı | Site Haritası | Bize Ulaşın
© 2010 Invest In Şanlıurfa.