HOSAB’A KÜME KOORDİNASYON MERKEZİ DESTEĞİ... 24Haziran2015

HOSAB’A KÜME KOORDİNASYON MERKEZİ DESTEĞİ...

HOSAB’daki yatırımcı firmaların faaliyetlerini gerçekleştirirken ihtiyaç duyacakları hizmetleri sunacak ortak kullanım alanının tesis edilmesi amacıyla küme koordinasyon merkezi protokolü imzalandı. Merkezin detayları için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) 22 Mayıs Cuma günü düzenlenen törenle Şanlıurfa’da temelini attığı Türkiye’nin ilk Hazırgiyim Organize Sanayi Bölgesi HOSAB, giderek büyüyüyor. HOSAB’taki yatırımcı firmaların ihtiyaçları için ortak kullanım alanı tesis edilmesi üzere Küme Koordinasyon Merkezi’nin protokolü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Hasan Maral tarafından imzalanarak hayata geçirildi.

Temel atma töreninin ardından imzalanan protokol ile taraflar, Karacadağ Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje desteği kapsamında yaklaşık 5 milyon Türk Lirası bütçe ile hayata geçirilmesinin ilk adımını da atmış oldu. Bu proje ile söz konusu bölgede yatırım gerçekleştirecek işletmelerin faaliyetleri kolaylaşacağı gibi iş gücü planlama, maliyet düşürme teknikleri, iletişim becerileri geliştirme gibi verilecek olan eğitim ve danışmanlıklar ile kalite ve verimliliklerin artırılması planlanıyor.

Projenin amacı bölge illerinde imalat sanayisinin geliştirilmesi ve ekonomi içindeki payının artırılması olarak belirlenirken, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi içinde kurulmakta olan Hazırgiyim Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösterecek olan firmaların ortak ihtiyaçlarına cevap verecek bir merkezin kurulması ve böylelikle bölgede sanayi altyapısının iyileştirilmesi de hedefleniyor. Merkez, firmaların ihtiyaç duyacakları iş destek birimlerini, eğitim-danışmanlıkları kapsamakla birlikte; kreş, restoran gibi sosyal tesisleri de barındıracak. Kreş, iş sağlığı güvenliği eğitimleri gibi ortak konular, ortak gider olarak ödeneceğinden firma maliyetlerini azaltacak ve firma rekabetine avantaj sağlayacak.

Merkezin detayları ele alındı

Küme Koordinasyon Merkezi’nin işlevlerini en iyi koşullarda ve maksimum verimlilikte yerine getirebilmesi için gerekli çalışmalara başlayan İHKİB, bu kapsamda 11 Haziran Perşembe günü Dış Ticaret Kompleksi’nde, İHKİB Yönetim Kurulu Üyeleri Urfi Akbalık ve Harun Bayramoğlu ile Şanlıurfa Vali Yardımcısı Uğur Sezer, Şanlıurfa Organize Sanayi Müdürü Oktay Yaşar ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Yunus Çolak’ı bir araya getirdi. Tarafların katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda, Küme Koordinasyon Merkezi’nin yapılandırılması üzerine detaylar görüşüldü. Toplantıyı takip eden gün, HOSAB yatırımcı firmalarından Özak Tekstil, MM Moda Grup Tekstil ve Karbel Konfeksiyon firmaları da ziyaret edildi.