Şanlıurfa Türkiye ve Avrupa’nın Ortadoğu’ya açılan kapısı konumundadır. Ortadoğu, komşuları ile birlikte, yaklaşık 650 milyon nüfusu barındırmakta ve  1 trilyon dolarlık ithalat hacmi olan geniş bir pazardır. Ortadoğu pazarına girmeyi düşünen firmalar için Şanlıurfa lojistik açıdan doğal bir çekim merkezidir.

1.KARAYOLU


Şanlıurfa ilinde başlıca ulaşım sistemi tüm Türkiye genelinde olduğu gibi kara yolu ulaşımıdır. Şanlıurfa Karayolları Genel Müdürlüğü 9. Bölge Müdürlüğü hizmet alanı içinde kalmaktadır.

Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre; Şanlıurfa ilinde toplam karayolu ağı uzunluğu 1.371 km’dir. Bölünmüş yol uzunluğu ise ilde 2002 öncesi 28 km iken, 2017 yılı sonu itibariyle 568,5 km’ye çıkmıştır. 2002 öncesinde hiç otoyol yok iken 2017 yılı sonu itibariyle 146 km otoyol yapılmıştır.

Şanlıurfa sınırları içerisinde TEM otoyolunun, otoyol bağlantı yolları ile beraber, 120,5 km’lik kısmının yapımı tamamlanmış olup işletmededir. Toplam 225 km uzunluğundaki Şanlıurfa-Gaziantep otoyolu GAP’ın ana arterini oluşturmaktadır. Otoyol; Birecik-Suruç, Suruç-Şanlıurfa, Gaziantep çevreyolu, Gaziantep-Birecik kesimlerinden oluşmaktadır.

Ana ulaşım şekli karayolu ulaşımı olduğu için bölge içerisindeki merkezlerin civar yerleşimlere olan uzaklıkları önem kazanmaktadır. Aşağıdaki tabloda Şanlıurfa şehir merkezlerinin Komşu illere ve sınır kapılarına olan mesafeleri verilmiştir.

Şanlıurfa’nın Bazı Merkezlere Karayolu Uzaklıkları

Şanlıurfa-Diyarbakır                      176 km

Şanlıurfa –Ceylanpınar Sınır Kapısı               140 km

Şanlıurfa-Adıyaman                      110 km

Şanlıurfa –Akçakale Sınır Kapısı                     53 km

Şanlıurfa-Gaziantep                      137 km

Şanlıurfa-Nusaybin Sınır Kapısı                    224 km 

Şanlıurfa-İskenderun                   330 km

Şanlıurfa-Karkamış Sınır Kapısı                   109 km km         

Şanlıurfa-Mersin                         411 km

Şanlıurfa-Mürşitpınar Sınır Kapısı                54 km   

Şanlıurfa-Mardin                        188 km

Şanlıurfa-Habur  Sınır Kapısı                      360 km            

Şanlıurfa-Halep                         257 km

Şanlıurfa-Öncüpınar  Sınır Kapısı               207 km

Kaynak: KGM, 2010.

2.HAVAYOLU

2007 yılında hizmete giren Şanlıurfa-GAP Havaalanı sivil kategoride olup ağır kargo uçaklarının iniş ve kalkışına imkân sağlayacak şekilde inşa edilmiştir. Apron kapasitesi 8 uçak olup 12.000 m2’lik terminal binası ile hizmet vermektedir. Havaalanının yolcu kapasitesi 2.500.000 yolcu/yıl’dır. Havaalanı Şanlıurfa-Diyarbakır yolunun 35. km’sinde bulunmaktadır. Havaalanının kent merkezine ve TEM otoyoluna olan bağlantı yolları bölünmüş yol olarak inşa edilmiştir. Uluslararası havaalanı olarak tasarlanan GAP Havaalanı iç hat seferlerinin yanı sıra dış hat seferlerine de uygundur. Ayrıca bölgenin en büyük kargo terminaline sahiptir.

3.DEMİRYOLLARI

TCDD 6. Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde kalan güney hattı üzerinde Mürşitpınar, Akçakale ve Ceylanpınar önemli istasyonlardır. Şanlıurfa ili sınırlarında da 221 km demiryolu hattı bulunmaktadır. Bu hat, Bağdat demiryolunun bir parçasıdır. Mürşitpınar-Suruç-Organize Sanayi Bölgesi arasında yapılacak yaklaşık 60 km demiryolu hattı ile Şanlıurfa'nın Ortadoğu ülkelerine, İskenderun ve Mersin limanlarına bağlantısı sağlanacaktır. İkinci aşama olarak, Şanlıurfa OSB ve GAP havaalanı arasında yapılacak bağlantı ile intermodal yük taşımacılığı geliştirilecektir.