Tekstil sektörü Şanlıurfa’nın toplam sanayisi içerisindeki %33’lük payı ile ilk sırada yer almaktadır. Alt sektörleri incelendiğinde ağırlıklı olarak firmaların Tekstil Elyafın Hazırlanmasıi İplik Haline Getirilmesi, Dokunması, Boya ve Terbiye İşlemleri konularında faaliyet gösterdiklerini söyleyebiliriz. Şanlıurfa’da birinci sektör olmasına karşın markalaşmış yüksek standartlarda imalat yapan firma sayısı azdır.

Şanlıurfa tekstil sektörü bir kavşak noktasındadır ve orta ve uzun vadede önemli rekabetçi baskılarla karşı karşıyadır. Yalın, markasız ve değer zincirlerinde ayırt edici özelliği olmayan çırçır ve iplik üretme faaliyetleri bu baskıya direnç gösteremeyecektir ve sektör önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde küçülme riski ile karşı karşıyadır. Tekstil sektörünün değer zincirinde yükselebilmesi amacıyla özellikle tekstil ve giyim tedarik zincirine daha fazla basamak entegre edilmesi yoluyla Şanlıurfa bu risk altında hayatta kalabilmeyi başarabilecektir. Değer zincirindeki bu basamakların pek çoğu bugün Şanlıurfa’da yer almamaktadır.

2018 yılı itibariyle, istihdam rakamları tekstil sanayisinde yaklaşık 10628 kişinin çalıştığını ve şehirde kayıtlı 915 imalat şirketinin 304’ünun tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu oran, toplam imalat istihdamının yarısından fazladır. Ancak, bu firmaların bir kısmı düşük katma değerli ve sezonluk faaliyet gösteren çırçır tesisleridir. Yerel firmalar, coğrafi ve hammadde avantajlarından faydalanmaktadır ancak, zamanında imalat, ürün geliştirme, pazarlama ve satış konularındaki uzmanlık noktasında eksik yanlara sahiptirler.

Aşağıdaki Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nın 2018 verilerine göre hazırlanmış tabloda, Tekstil, Örme Konfeksiyon ve Deri Sanayisi'nde faaliyet gösteren firma sayılarının, alt sektör ve faaliyet konularına göre dağılımı görülebilmektedir.

 

Sektör Alt Sektör Faaliyet Konusu Firma Sayısı Toplam Firma Sayısı % Dağılım
TEKSTİL ÖRME  KONFEKSİYON VE DERİ SANAYİ TEKSTİL ELYAFIN HAZIRLANMASI, İPLİK HALİNE GETİRİLMESİ, DOKUNMASI, BOYA VE TERBİYE İŞLEMLERİ PAMUK ÇIRÇIR VE PRESE 202 260 85,52%
LİNTER PAMUK 17
HİDROFİL PAMUK 1
TELEFTEN PAMUK 1
REJENERE PAMUK 1
YÜN İPLİĞİ 1
POLYESTER İPLİK 1
PAMUK İPLİĞİ 26
İPİLİK BÜKÜMÜ 2
DOKUMA KUMAŞ 1
ÇUVAL 3
KUMAŞ BOYAMA 1
KUMAŞ BASKI 1
HAZIR GİYİM TERBİYE 2
ÖRME KUMAŞ, ÇEŞİTLİ ÖRME EŞYA, BRODE VE NAKIŞ İŞLEME ÖRME KUMAŞ 4 7 2,30%
ÇORAP 2
İŞ ELDİVENİ 1
BAŞKA YERDE SINIFLANDIRILMAMIŞ TEKSTİL ÜRÜNLERİ BEZ BEBEK VE PELUŞ OYUNCAK DOLUMU 4 6 1,97%
BEBEK BEZİ 2
HAZIR GİYİM (TABİİ DERİ VE KÜRK DIŞINDA KALAN) HAZIR GİYİM 26 29 9,53%
MEDİKAL TEKSTİL ÜRÜNLERİ 1
STORE PERDE 1
MİNDER TAKIMI 1
 AYAKKABI SANAYİ AYAKKABI 2 2 0,65%
Toplam       304