Şanlıurfa, eski çağlardan beri doğu ile batının buluşma noktalarının en hareketlisi ve en önemlisi olmuştur. Birçok farklı medeniyetin çekirdek noktalarını, kültür ve ticaret bakımından birbirine bağlayan eski ve önemli yollar sisteminin üzerinde oluşu ile bu bölgede kadim dönemlerden beri birçok şehir kurulmuş, farklı ve çok katmanlı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Sümer, Babil, Hitit, Asur, Pers, Makedonya, Roma ve Doğu Roma [Bizans] gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Şanlıurfa, tarihi ve kültürel mirası ve tescilli 2451 kültür varlığı ile Güneydoğu’nun turizm potansiyeli en yüksek illerinden birisidir.

Tarihi 11.500 yıl öncesine dayanan bu kadim şehir, herkesçe bilinen Balıklıgöl ve Harran Kümbet Evleri'nin yanı sıra çok tanrılı dönemin ilk inanç merkezi konumundaki Göbeklitepe, dünyaca ünlü Haleplibahçe Mozaikleri, Soğmatar ve Şuayip Antik Kentleri ile turistlerin ilgi odağıdır. 

Şanlıurfa, yalnızca kültür ve turizmi ile değil, üç semavi din için de önemli merkezlere ev sahipliği yaptığı için inanç turizmi, Bozova ve Halfeti bölgesi ile su sporları, Karacadağ Kayak Merkezi ile kış turizmi, Karaali Kaplıcaları ile termal-sağlık turizmi, Şanlıurfa’ya özgü damak tadı ile gastronomi, Harran Kümbet Evleri ve tarihi Halfeti evleri ile ekoturizm açısından büyük bir potansiyele sahiptir.