Rubenis İplik Fabrikası Şanlıurfa'da Faaliyete Başladı !!! 12Mayıs2015

Rubenis İplik Fabrikası Şanlıurfa'da Faaliyete Başladı !!!

100 trilyona mal olan fabrika günde 25 ton iplik üretiyor yılda ise 12 bin ton pamuk yapıyor. 100 dönüm üzerine inşa edilen iplik fabrikasının kurdelesini 08 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen açılış töreni ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ve Devlet eski Bakanı Kürşat Tüzmen kesti. Açılış töreninde Bakan Çelik ve Vali Küçük birer konuşma yaptılar.

Vali Küçük: Şanlıurfa sanayi şehri oluyor.

Açılış töreninde konuşan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük Şanlıurfa’nın tarım şehrinden sanayi şehri olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Şanlıurfa’da Ortadoğu ve Balkanların en yüksek teknolojiye sahip özel iplik fabrikasını açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Vali Küçük, bu fabrikanın sadece bir iplik fabrikası olmadığını, bundan sonra kurulacak birçok fabrikanın motivasyonunu sağlayacağını belirtti.

3. OSB 1 ay sonra açılıyor.

Vali İzzettin Küçük Şanlıurfa 2. OSB’deki yerlerin tamamının dolduğunu, 3. OSB’de bir ay sonra yer tahsisine başlanacağını açıkladı. Vali Küçük ’15 Mayıs’ta tekstilcilerle birlikte burada temel atacağız. Yaklaşık 25 fabrikanın temeli bu yıl atılacak. 15 Mayıs’ta 3 fabrikanın temeli atılacak. 7 bin ile 9 bin kişi arasında insan çalışacak. Sanayi alanındaki kümeleşme devam edecek. Temmuz ayında 15 tane ayakkabı fabrikasının temelini atacağız. Şuan da 2. OSB içerisindeyiz. Burada yerlerimiz tamamen doldu. 1 ay içerisinde 3. OSB’yi açıyoruz. Şuana kadar 105 fabrika ve işletme sahibi bize 3. OSB’de yer alabilmek için başvuruda bulundu. Sırada bekliyorlar. Aralarında ETİ ve Namet gibi büyük işletmeler var. ETİ ellerindeki 285 milyon Avroluk projeyi sundu. Namet ise Türkiye’nin en büyük et entegre tesisini kurmak istiyor. Şanlıurfa tarım şehriydi ama artık sanayi şehri olma yolunda hızla ilerliyor’ dedi.

Bakan Çelik: 8 OSB bölgesi kurduk.

Vali Küçük’ün ardından konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise Şanlıurfa’ya geldiklerinde 1. OSB bölgesinin sanayiciliğe değil, hayvancılığa daha çok açık olduğunu söyledi. OSB bölgesinin tarumar bir vaziyette olduğunu belirten Bakan Çelik ‘Burası nasıl adam olur diye hayıflanmaya başladık. İşte sanayi bölgesinin çehresini değiştirmekle başladık. Sanayinin bir girişi olmalı dedik. Ortadaki refüjleri çimlendirdik, yolları düzelttik, gelen sanayici buraya baktığı zaman burası meradan ziyade bir sanayi bölgesine benziyor dedirttik.  OSB’nin en önemli sorunu olan elektrik fiyatlandırması sorununu çözdük. Baktık ki Urfa sanayicisi Antep ve birkaç ilden fazla elektrik ücreti ödüyor. Gittik Ankara’ya bu sorunu çözdük. Şanlıurfa 6. Teşvik bölgesinde yer aldı. 1. 2. 3. OSB bölgeleri, besi organize, Gıda OSB, Birecik, Viranşehir, Siverek OSB diye devam etti yatırımlar. 8 OSB Bölgesinin fiili olarak kurulması sağlanmış oldu. Buradan değerli iş adamlarımıza sesleniyorum. Çok önemli bir iş düşüyor hepimize. İstanbul’da oturup, boğaza nazır kahveyi yudumlamak kolay. Türkiye üzerinden ahkam kesmek kolay. Terlemek lazım, mücadele etmemiz gerekiyor. Urfa’da bizim, Diyarbakır’da, İstanbul’da, Bursa’da bizim. Şehit kanlarıyla sulanmış olan bu topraklara sahip çıkmamız gerekiyor. Biri emeğiyle sahip çıkacak, diğeri beyniyle. Biri sermayesiyle sahip çıkacak başkası diğer imkanlarıyla’ dedi.

Açılış törenine katılan misafirlere Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörümüz Yunus Çolak tarafından “Şanlıurfa’da Yatırım Fırsatları” konulu bir sunum gerçekleştirildi.