Turizm Platformu Harran'da Toplandı !!! 14Mayıs2015

Turizm Platformu Harran'da Toplandı !!!

Şanlıurfa Turizm Platformu ayda bir yapılan toplantılarından Nisan ayı toplantısını Harran'da gerçekleştirdi. Vali Yardımcısı Cengizhan Yılmaz başkanlığında yapılan toplantıya Şanlıurfa Turizm Platformu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı, İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Aydın, Aslan, Platform Başkan Yardımcısı Mehmet Turan, Harran Kaymakamı Selami Yazıcı, Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz ve Ajansımız temcilcisi Işılay Özcan'ın yanı sıra çok sayıda kurum ve kuruluş yetkilisi ve Şanlıurfa Turizm Platformu üyeleri katıldı.

Özel gündem Harran

Harran Konteynır kent Konferans salonunda gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren toplantı başkanı Vali Yardımcısı Cengizhan Yılmaz ; Platform olarak Nisan ayı içersinde gerçekleştirmemiz gereken toplantımız vesilesi ile bugün bir aradayız. Bugün burada özel gündemimiz Harran ilçemiz. Harran ilçemiz sahip olduğu turizm potansiyeli ile tek başına milyonlarca turist çekecek bir potansiyele sahip. Dolayısı ile daha önce platformumuzun Harran ile ilgili tespit ettiği sorunları ve bu sorunların çözümü noktasındaki atılan adımlan masaya yatırmak istiyoruz" dedi.

Çalışmalar hızlandı

Tespit edilen sorunların çözümü noktasında söz alan Harran İlçe Kaymakamı Selami Yazıcı Şanlıurfa turizm Platformunun toplantısına ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek Şanlıurfa- Akçakale yolu üzerinde Harran İlçesi kavşağının yapımına başlandığının müjdesini verdi. Harran Kalesi ve Harran Üniversitesi alanında devam eden kazı çalışmalarına hız verildiğini belirtti. Harran, Soğmatar, Şuayip Şehri güzergahındaki turizm yolunun hızla tamamlandığının altını çizen Kaymakam Yazıcı 6 km bir bölümde mülkiyet probleminin devam ettiğini bu sıkıtının çözümü noktasında gerekli girişimlerinin devam ettiğin dile getirdi. Daha sonra söz alan Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz ise Sur içersinde kalan 75 evin kamulaştırılması ve bu evlerin turizmin hizmetine sunulması konusundaki çalışmalar hakkında bilgi vererek I Iarran ilçesinin turizm potansiyelinin ortaya çıkartılması konusunda ilgili kurum kuruluşlarla görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Toplantıda Harran İlçesine yönelik sorunlar hakkında yapılan çalışmalarla ilgili bir sunum gerçekleştiren Platform Başkanı Yardımcısı Mehmet Turan'ın ardından söz alan katılımcılar sorunlar ve çözüm noktaları ile ilgili fikirlerini beyan etti. Daha sonra Harran Kalesini gezen Şanlıurfa turizm Platformu üyelerine burada kazı çalışmalarını yürüten Ekip Başkanı tarafından bilgilendirme yapıldı. Buradan restorasyon çalışmalarına başlanan İmam Bakır Türbesini ziyaret etti.

Çalışmaların karşılığını görmek memnuniyet verici

Harran'da gerçekleştirilen Turizm Platformu toplantısı hakkında bir değerlendirme yapan ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Şanlıurfa Turizm Platformu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı yaptığı konuşmada; 2013 yılında beraber yola çıkarak kurduğumuz Şanlıurfa turizm Platformu'nun çalışmaları neticesinde gerçekleştirilen güzel çalışmaları yerinde görme imkanı yakaladık. Şanlıurfa'nın turizmde hak ettiği noktaya gelmesi noktasında elini taşın altına koyan, emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum. Harran İlçemizde kazı çalışmalarının hızlanması, Sur içersinde düzenlemelerin başlaması, İmam Bakır Türbesinin düzenlenmesi ve restorasyonu gibi platformun tespit ettiği sorunlar konusunda adımların atılması ve mesafe kat edilmesi ayrıca bize mutluluk verdi. Bu çalışmalar turizm paydaşı kurum ve kuruluşların ortak bir irade ortaya koyması halinde nelerin başarılabileceğine güzel bir örnektir" diyerek toplantıya ev sahipliği yapan Harran Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığına teşekkür etti.